Menü Kapat

Penetrasyon (Sızma) Testi Nedir?

Penetrasyon (Sızma) Testi

Pen-test olarak da bilinen bir penetrasyon testi (sızma testi), bilgisayar sisteminize karşı sömürülebilir güvenlik açıklarını denetlemek için simüle edilmiş bir siber saldırıdır. Web uygulaması güvenliği bağlamında, penetrasyon testi yaygın olarak bir web uygulaması güvenlik duvarını (WAF) artırmak için kullanılır.

Penetrasyon testi, kod enjeksiyon saldırılarına duyarlı onaylanmamış girişler gibi güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak için herhangi bir sayıda uygulama sisteminin (örn. Uygulama protokolü arabirimleri (API), ön uç / arka uç sunucuları) ihlal edilmesini içerebilir.

Penetrasyon testi tarafından sağlanan bilgiler, WAF güvenlik politikalarınıza ince ayar yapmak ve algılanan güvenlik açıklarını düzeltmek için kullanılabilir.

Penetrasyon Testinizi Yapalım!

Kendi paketinizi oluşturun ve hemen penetrasyon testinizi yapalım, üstelik güvenlik analizi ücretsiz.

Penetrasyon Testi Aşamaları

Penetrasyon test süreci beş aşamaya ayrılabilir.

Penetrasyon Testi Aşamaları
1. Planlama ve keşif

İlk aşama şunları içerir:

– Ele alınacak sistemler ve kullanılacak test yöntemleri de dahil olmak üzere bir testin kapsamını ve hedeflerini tanımlamak.
– Bir hedefin nasıl çalıştığını ve potansiyel güvenlik açıklarını daha iyi anlamak için istihbarat toplama (ör. Ağ ve etki alanı adları, posta sunucusu).

2. Tarama

Bir sonraki adım, hedef uygulamanın çeşitli saldırı girişimlerine nasıl tepki vereceğini anlamaktır. Bu genellikle aşağıdakiler kullanılarak yapılır:

– Statik analiz: Çalışırken davranış biçimini tahmin etmek için bir uygulamanın kodunu inceleme. Bu araçlar kodun tamamını tek bir geçişte tarayabilir.
– Dinamik analiz: Bir uygulamanın kodunu çalışır durumda inceleme. Bu, uygulamanın performansına gerçek zamanlı bir görünüm sağladığı için daha pratik bir tarama yöntemidir.

3. Erişim Elde Etme

Bu aşamada, bir hedefin güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak için siteler arası komut dosyası oluşturma, SQL enjeksiyonu ve arka kapılar gibi web uygulaması saldırıları kullanılır. Test uzmanları bu aşamada zafiyetlerden ne ölçüde erişim elde edilebileceğini görür.

4. Erişimin Sürdürülmesi

Bu aşamanın amacı, güvenlik açığının istismar edilen sistemde kalıcı bir varlığa ulaşmak için kullanılıp kullanılamayacağını görmektir (kötü niyetli kişilerin derinlemesine erişmesi için yeterince uzun süre sistemde durup duramayacağı tespit edilir). Bir kuruluşun en hassas verilerini çalmak için genellikle aylarca sistemde kalan gelişmiş kalıcı tehditler mevcuttur.

5. Analiz

Sızma testinin sonuçları daha sonra aşağıdakileri detaylandıran bir raporda derlenir:

– Sömürülen belirli güvenlik açıkları
– Erişilen hassas veriler
– Penetrasyon testi cihazının sistemde tespit edilmeden kalma süresi

Bu bilgiler, güvenlik açıklarını düzeltmek ve gelecekteki saldırılara karşı korunmak için bir kuruluşun WAF ayarlarını ve diğer uygulama güvenliği çözümlerini yapılandırmaya yardımcı olmak üzere güvenlik uzmanlarımız tarafından analiz edilir.

Penetrasyon Testi Yöntemleri

Harici testler

Harici penetrasyon testleri, İnternet’te görünen bir şirketin varlıklarını, örneğin web uygulamasının kendisi, şirket web sitesi ve e-posta ve alan adı sunucularını (DNS) hedefler. Amaç, erişim sağlamak ve değerli verilere ulaşmaktır.

Dahili testler

Dahili bir testte, güvenlik duvarının arkasındaki bir uygulamaya erişimi olan bir test kullanıcısı, kötü niyetli bir kişinin saldırısını simüle eder. Bu, sahte bir çalışanı simüle etmek zorunda değildir. Yaygın bir başlangıç senaryosu, kimlik avı saldırısı nedeniyle kimlik bilgileri çalınan bir çalışan olabilir.

Sosyal mühendislik testi

Ekibinizi verileri riske atmaya yönlendirmek için tasarlanmış sosyal mühendislik testleriyle personelinizi ve eğitim ile ilgili güvenlik zayıflıklarını değerlendirin.

Fiziksel sızma testi

Binalarınıza veya veri merkezlerinize, bir iş istasyonuna ve daha sonra ağınıza giren davetsiz misafirlere izin verecek zayıf noktaları analiz edin.

Kablosuz sızma testi

Kuruluşunuzun kablosuz aygıtlarının ve protokollerinin bu kapsamlı güvenlik testini kullanarak kablosuz ortamınızdaki güvenlik açıklarını belirleyin ve kullanın.

Karabela testi

Gerçek hayattaki siber davetsiz misafirlere kapsamlı bir bakış açısı elde etmek için bir grup üst düzey penetrasyon test cihazı kullanarak sistemlerinize ve ağlarınıza simüle edilmiş saldırılar gerçekleştiriyoruz.

Penetrasyon Testi Sonuçlarınız

• Güvenli ve kontrollü bir ortamda yapılan simüle siber saldırıların gerçek dünya sonuçları.

• Mevcut sisteminizi güçlendirmek ve güvenlik zihniyetinizi değiştirmek için özel öneriler.

• Güvenlik ekibinize ve diğer çalışanlarınıza ayrıntılı bilgi ve güvenlik eğitimi.

Penetrasyon (Sızma) Testi Nedir? 🔊👂 Penetrasyon (Sızma) Testi Pen-test olarak da bilinen bir penetrasyon testi (sızma testi), bilgisayar sisteminize karşı sömürülebilir güvenlik açıklarını denetlemek için…
Penetrasyon Testi 2020’de Neden Daha Önemli? 🔊👂 2020 yılı, sadece Türkiye için değil, tüm dünyada işletmeler için eşi görülmemiş bir yıl oldu. Büyük ve küçük…
Sızma testi raporuna neyin dahil olduğunu daha iyi anlayarak, güvenlik duruşunuzu iyileştirmek için temel çıkarımlarını uygulayabilirsiniz.
tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe